Podajnik do kotła centralnego ogrzewania to bardzo łatwy i wygodny sposób na zminimalizowanie czasu i pracy potrzebnej do obsługi systemu grzewczego w gospodarstwach domowych oraz w firmach. Dzięki zastosowaniu systemu podawania paliwa mamy gwarancję nieustannej pracy kotła przez wiele dni zapewniając ciągłe dostarczanie opału do paleniska. Każdy podajnik wyposażony jest w odpowiedni zbiornik na opał, (eko-groszek, miał, pellet), motoreduktor (silnik i przekładnia), który zapewnia pracę ślimaka lub szuflady w podajniku tłokowym oraz palenisko. Na rynku dostępne są podajniki o różnych mocach i zastosowaniach. Istnieją podajniki typowo na eko-groszek, podajniki spalające eko-groszek oraz miał i podajniki uniwersalne spalające oprócz eko-groszku i miału pellet i zrębki.
Najczęstszym spotykanym na runku podajnikiem jest podajnik ślimakowy. Wyposażony jest on w specjalnie skonstruowany ślimak (żmijkę) umieszczony w rurze podajnika, który zapewnia dostarczanie opału do paleniska. W zależności od producenta spotkać można ślimaki stalowe oraz żeliwne. Ich budowa wykonana jest w taki sposób, aby bezproblemowo przenosić opał ze zbiornika do komory spalania. Dzięki zastosowaniu specjalnie skonstruowanych kanałów napowietrzania mamy gwarancje ciągłego spalania się opału, a wykorzystanie sterownika daje nam pewność odpowiednio dopasowanej pracy do wymagań użytkownika. Układ nawęglania kotła to system bardzo wygodny i bezpieczny, chętnie stosowany w miejscach, gdzie kontrolowanie procesu spalania jest uciążliwe i czasochłonne. Po odpowiednich ustawieniach pozwala nam na nawet kilkudniową przerwę w konieczności sprawdzania jakości spalania oraz ciągłego rozpalania i dokładania do pieca, które trzeba stosować przy zwyczajnych kotłach zasypowych. Najlepszym na rynku podajnikiem jest podajnik firmy Pancerpol. Firma ta oferuje podajniki ślimakowe na eko-groszek, miał oraz pellet. Specjalna konstrukcja ślimaka (zakończenie w formie wygiętego pazura) pomaga w wypychaniu opału do góry, dzięki czemu zyskujemy lepszą pracę całego podajnika. Podajniki te są stalowe wyposażone w żeliwne palenisko. Podajniki w całości wykonane z żeliwa posiadające żeliwny korpus to najczęściej podajnik Ekoenergia lub podajnik Brucer. Podajniki te spalają także eko-groszek, miał i pellet. Ich konstrukcja różni się od podajników firmy Pancerpol, palenisko jest kwadratowe także wykonane z żeliwa. Podajnik żeliwny jest bardzo trwały, wykonany w specjalny sposób tak aby drgania występujące podczas pracy silnika nie spowodowały uszkodzeń korpusu oraz pęknięć.
Na rynku spotkać także można podajnik tłokowy zwany także podajnik szufladowy. Ich konstrukcja różni się od podajników ślimakowych. Wyposażone są one w dwie niezależnie pracujące szuflady, dzięki którym opał podawany jest na zewnętrzne palenisko. Podajnik szufladowy, tłokowy jest to urządzenie służące do podawania paliwa stałego za pomocą tłoka umieszczonego wewnątrz koryta ze zbiornika opału bezpośrednio na palenisko w kotle. Dzięki temu paliwo podawane jest systematycznie i równomiernie co wpływa na ekonomiczną pracę oraz wygodę użytkowania. Mechaniczny podajnik tłokowy sterowany jest za pomocą sterownika co steruje wydajnością kotła poprzez precyzyjne dawkowanie odpowiednich porcji paliwa w zależności od zapotrzebowania na energię cieplną przy równoczesnym usuwaniu pozostałości czyli popiołu po spalonym paliwie. Dzięki zastosowaniu rozwiązania tłokowego podawania opału można spalać jedno z najtańszych paliw dostępne na rynku czyli miał węglowy. Kotły, w których budowie wykorzystuje się podajnik tłokowy są bardzo bezpieczne. Zaletą takiego podajnika jest możliwość palenia węglem groszkiem i miałem o granulacji do 4 cm. Jest to typowy podajnik na miał i nie wymaga skomplikowanych zabiegów związanych z przeróbką zwyczajnego kotła miałowego na piec z podajnikiem. Wszystkie podajniki muszą być sterowane za pomocą regulatora pracy, który gwarantuje odpowiednią pracę podajnika. Podajniki posiadają także dmuchawę dzięki, której mamy ciągły nadmuch gwarantujący bezproblemowe spalanie się dostarczonego opału. Niezależnie, który system nawęglania zostanie zastosowany daje nam on ogromną wygodę oraz bezpieczeństwo pracy. Podajniki zmniejszają do koniecznego minimum czas potrzebny na rozpalanie oraz na nadzorowanie całego procesu spalania. Dzięki dmuchawie i sterownikowi wyposażonemu w panel pokojowy mamy całkowitą kontrolę nad podajnikiem oraz kotłem i pewność, że w domu będzie zawsze ciepło nawet podczas dłuższej nieobecności.
SŁOWA KLUCZOWE: podajnik ślimakowy, podajnik tłokowy, podajnik szufladowy, podajnik ze ślimakiem, układ nawęglania kotła, automatyczny układ nawęglania kotła, podajnik pancerpol, podajnik, ewmarness, podajnik rynnowy, rynna, retorta, podajnik obrotowy, podajnik na miał, kocioł z podajnikiem, piec z podajnikiem, ślimak, żmijka, tłok, żeliwny, podajnik motoreduktor, silnik do podajnika, podajnik retortowy, podajnik ekoenergia