OPIS PRODUKTU
Bardzo dobre i wytrzymałe rękawice ochronne. Model DRAGON. Wewnętrzna część dłoni i palce są wzmocnione poprzez powleczenie tych części rękawic warstwą mocnej gumy. Jednocześnie umożliwia to lepszy chwyt gdyż guma zapobiega wyślizgiwaniu się podnoszonych przedmiotów. Rękawice mają ściągacz nad nadgarstkiem. Wykonane są z materiałów w kategorii 1. Doskonale nadają się do wszelkich prac, które wymagają ochrony dłoni. Rozmiar XXL
Dłoń jest przedłużeniem ramienia - pełni funkcje chwytne i jest najbardziej narażoną na uszkodzenia częścią ciała. Za pomocą dłoni wykonujemy wszelkie prace, dlatego musimy o nie szczególnie dbać. Według statystyk kończyny górne mają 45% udziału we wszystkich zdarzających się wypadkach przy pracy. Przedstawiamy rękawice dla każdego rodzaju ochrony rąk, jednak z każdym dniem powstają rękawice doskonalsze, zapewniające jeszcze bardziej skuteczną ochronę. Aby sprostać wymaganiom naszych Klientów, ciągle śledzimy nowości i wprowadzamy je do sprzedaży.
Rękawice dzielą się na 3 kategorie ochronne, w zależności od tego, przed jakiego rodzaju ryzykiem czy niebezpieczeństwem mają chronić, zgodnie z zatwierdzonymi normami PN-EN.
Kategoria I
Rękawice do prac w warunkach niskiego ryzyka wystąpienia uszkodzenia. Rękawice w tej kategorii chronią przed otarciem naskórka, temperaturą nie przekraczającą 50°C oraz przed środkami chemicznymi o delikatnym działaniu (np. środki czyszczące). Ich użytkowanie poprawia komfort pracy, a ich stosowanie nie wymaga certyfikacji. Do tej grupy należy część zwykłych rękawic roboczych, rękawice do prac domowych i gospodarczych oraz rękawice do lżejszych prac (np. w ogrodzie).
Kategoria II
Rękawice do prac w warunkach średniego ryzyka wystąpienia uszkodzenia. Do tej kategorii zaliczane są rękawice używane w sytuacjach o stopniu ryzyka nie klasyfikowanym jako niskie czy wysokie. Są to głównie rękawice chroniące przed zranieniami mechanicznymi. Takie ryzyko jest bardzo szeroko rozpowszechnione w różnorakich gałęziach przemysłu i dotyczy większości prac przemysłowych. Do tej grupy należy większość rękawic chroniących przed mechanicznymi urazami, przed zimnem (do 50°C) i ciepłem (do 100°C).
Kategoria III
Rękawice do prac w warunkach wysokiego ryzyka wystąpienia poważnego uszkodzenia . Rękawice tej kategorii są stosowane wtedy, gdy istnieje duże ryzyko wystąpienia poważnego lub trwałego uszkodzenia (np. przy pracach z bardzo agresywnymi substancjami chemicznymi i wysokim napięciem).
Aby spełnić swoją rolę rękawice muszą być odpowiednio przebadane i oznaczone.
NORMY EUROPEJSKIE
By rękawice mogły być uznane jako ochronne muszą posiadać atestację kategorii II lub III i być poddane badaniom normatywnym.
Muszą spełniać wymagania ogólne normy EN420,tzn :
- przestrzeganie przepisów nt. nieszkodliwości (pH, współczynnik zawartości chromu VI, itd.)
- spełnianie wymagań dot. rozmiarów (patrz tabela poniżej)
- przejście testu sprężystości (dostosowanie produktu do stanowiska)
- przestrzeganie instrukcji odnośnie znakowania, informacji, identyfikacji.
Wszystkie rękawice powinny spełniać wymagania dyrektywy 89/ 686/CEE a każda z nich powinna być dokładnie zidentyfikowana etykietą zgodną z przepisami zawartymi w normach. Każda rękawice ochronna powinna zawierać :
- nazwę producenta
- symbol produktu
- rozmiar
- informację o załączonej do produktu instrukcji użytkowania
- piktogramy homologacji z wynikami właściwoś
Producenci oraz dystrybutorzy powinni na życzenie klienta dostarczyć kartę techniczną produktu i deklarację zgodności
ODPORNOŚĆ MECHANICZNA
Norma EN388 ma zastosowanie do rękawic ochronnych w zakresie oddziaływań fizycznych i mechanicznych w postaci tarcia, przecięcia, przekłucia i rozdarcia.